Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Leczenie synechii nosa (zrostów przegród nosowych)

Synechia lub zrost przegród nosa – w uproszczeniu są to blizny tworzące się wewnątrz jamy nosowej, które przyczyniają się do ograniczenia przepływu powietrza. Najczęściej, zrosty te występują między małżowinami nosowymi a przegrodą nosową.

Przyczyną powstawania zrostów w nosie

Przyczyną powstawania zrostów w nosie jest najczęściej uraz związany z uszkodzeniem błony śluzowej. Może być on np. wynikiem udaru lub następstwem operacji polipów nosa, zniekształconej przegrody nosowej lub jakiejkolwiek innej operacji, która wymaga długotrwałego stosowania tamponów hamujących krwawienie. Faktem jest, że usunięcie tamponów używanych do zatrzymania krwawienia z nosa jest nie tylko nieprzyjemne, ale także prowadzi do rozległego uszkodzenia błony śluzowej nosa.

Jeśli zmiany po tamponadzie goją się powoli, mogą powstać synechie lub zrosty błony śluzowej nosa. Napięcie powstałe między obszarami zrośniętymi może spowodować skrzywienie przegrody nosowej. Jeśli zrosty występują w okolicy zatok, to mogą przyczynić się do powstania stanów zapalnych i polipów nosa.

Objawy wskazujące na zrost przegród nosowych

  • głównym objawem są trudności w oddychaniu (jeden lub oba kanały nosowe są zatkane). Nie udrażniają ich krople do nosa.
  • ból głowy, który może wystąpić z powodu niewystarczającego dopływu świeżego powietrza;
  • oddychanie ustami, w wyniku czego występuje suchość błon śluzowych jamy ustnej;
  • w przypadku towarzyszącego stanu zapalnego, w nosie występuje wydzielina najczęściej o charakterze ropnym;
  • wraz z powstawaniem polipów nosa, głos staje się nosowy, oddychanie przez nos bardziej utrudnione, podczas snu występuje chrapanie, zmysł węchu jest zaburzony.

Rozpoznanie synechii nosa

Rozpoznanie synechii nosa obejmuje badanie i wyjaśnianie przyczyn poprzedzających ich powstanie. Lekarz przeprowadza również badanie jamy nosowej za pomocą specjalnych lusterek. Zazwyczaj wystarcza to do postawienia diagnozy i podjęcia decyzji o taktyce leczenia.

Leczenie zrostów

Leczenie zrostów nie jest łatwym zadaniem dla klasycznej chirurgii, ponieważ po zwykłej operacji, gdy zrosty są po prostu cięte, konieczne jest ponowne użycie tamponów. Jednak nowoczesna chirurgia ma techniki, które pozwalają uniknąć tamponady. Na przykład, obecnie stosuje się laser lub elektron, które natychmiast po przecięciu zrostów „zszywają” naczynia za pomocą specjalnego, bezpiecznego promieniowania. Metoda ta znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo ciężkiego krwawienia zarówno podczas operacji, jak i po niej.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2025 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies