Urazy zajmują pierwsze miejsce wśród przyczyn niezdolności do pracy i niepełnosprawności. Najwyższe ryzyko urazów powodowane jest poślizgnięciem się na lodzie oraz aktywnym uprawianiem sportu. Urazy towarzyszą nam przez całe życie.
Urazy są podzielone na grupy w zależności od charakteru czynnika urazowego:
Pod względem liczby urazów:
Według okoliczności doznania:
Najczęstsze to:
Siniaki to rodzaj uszkodzenia tkanki miękkiej bez wpływu na integralność skóry. Stłuczenie powstaje, gdy przedmiot lub powierzchnia zostanie poważnie tępo uderzona. Siniakom mogą towarzyszyć inne urazy, takie jak złamania, zwichnięcia i skręcenia. Podczas uderzenia dochodzi do przerwania ciągłości małych naczyń – powstaje krwotok podskórny. Objawy urazów zależą od charakteru urazu, wieku, kondycji fizycznej i lokalizacji.
Najgroźniejsze są kontuzje brzucha i klatki piersiowej – w takich przypadkach często występują urazy wewnętrzne, które mogą mieć poważne konsekwencje. W przypadku urazów kończyn, może nastąpić oderwanie tkanek miękkich od kości, okostnej, zerwania więzadeł, co jest obarczone trwałym zaburzeniem funkcji ręki lub nogi. Niebezpieczne są również duże i rozległe krwotoki, ponieważ mogą łatwo ulec zakażeniu i ropieniu.
Leczenie urazów i stłuczeń to zadanie lekarza-traumatologa. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym łatwiejszy i szybszy będzie powrót do zdrowia. Kategorycznie niedopuszczalne jest samoleczenie.
© 2025 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies