Testy laboratoryjne to tysiące opcji badawczych, które oferują ogromne możliwości diagnostyczne. Umożliwiają one określenie obecności choroby, jej stadium i są z pewnością obiektywną oceną naszego stanu zdrowia. Dlatego, aby postawić właściwą diagnozę, lekarz nie tylko przeprowadza sondaże i badania, ale także przepisuje badania laboratoryjne. To często prowadzi do pytania, skąd wziąć testy i jak można na nich zaoszczędzić? Istnieje kilka sposobów na zaoszczędzenie na testach.
Jedną z częstych przyczyn dodatkowych kosztów badań jest nieprzestrzeganie zasad. Na przykład, dzisiaj bardzo popularne jest przyjmowanie suplementów diety. Jednak niektóre z nich mogą mieć wpływ na wyniki testów. Na przykład, biotyna, która jest używana do poprawy stanu włosów i paznokci, w dużych dawkach może powodować błędne wyniki niektórych badań serologicznych.
Niektóre leki mają duży wpływ na wyniki badań. Na przykład, heparyna, która często jest przepisywana w trombofilii, ma znaczący wpływ na wynik wysoce dokładnej metody diagnostycznej, takiej jak reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR).
A jeśli chodzi o testy hormonalne, to szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad. Na przykład, badania na żeńskie hormony rozrodcze – LH, FSH, estradiol, progesteron – powinny być wykonywane wyraźnie w dni zalecane przez ginekologa. Testy progesteronowe wykonywane są zazwyczaj w 21. dniu cyklu, a inne hormony – w 3-5 dniu cyklu.
Przy okazji, zwykła filiżanka kawy, kawałek banana rano lub inne produkty mogą znacząco wpłynąć na stężenie metanefryny/normalnej metanefryny w moczu i spowodować błędny wynik.
W związku z tym, jeśli przyjmujesz leki lub suplementy diety, konieczne jest poinformowanie lekarza przed podjęciem jakichkolwiek badań. Ważne jest również przestrzeganie zasad przygotowania do badań, o których poinformuje Państwa lekarz.
© 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies