Trzustkajest organem układu trawiennego, którego zadaniem jest uwalnianie soków trawiących treść pokarmową jak i wydzielanie substancji biologicznie-czynnych tj. hormonów. W narządzie znajdują się aktywne komórki regulujące glikemię.
Różne choroby trzustki mogą wpływać na jej funkcję hormonalną, a nie tylko na funkcje trawienne. Do takich chorób należą nowotwory łagodne i złośliwe.
Najczęstszą patologią jest zapalenie trzustki. Może mieć ono formę ostrą lub przewlekłą. W wyniku zapalenia tego gruczołu, komórki endokrynologiczne mogą obumrzeć co powoduje niewydolność insulinową, a następnie przekształca się w cukrzycę.
W początkowym etapie wystarczy dieta, która będzie miała korzystny wpływ zarówno na przebieg leczenia zapalenia trzustki, jak i na zmniejszenie ryzyka pojawienia się cukrzycy. Należy pamiętać, że przyczyny zapalenia trzustki mogą być różne, więc nie należy samodzielnie zażywać leków i dostosowywać diety.
Terminowe skontaktowanie się z lekarzem pomoże wyeliminować ewentualne powikłania. Pierwsza wizyta u endokrynologa zawsze trwa nieco dłużej niż druga i kolejne wizyty. Wynika to z faktu, że lekarz będzie chciał szczegółowo wysłuchać cię i zebrać prawidłowy wywiad. Niezwykle ważną będzie informacja o Twoim trybie życia, genetycznych predyspozycjach do pewnego rodzaju chorób, o twoim samopoczuciu w tym momencie, o tym, kiedy pojawiły się pierwsze dolegliwości. Ten łańcuch czynników pomaga określić stopień choroby i zrozumieć, co dokładnie może ukryć dodatkową przyczynę złego samopoczucia.
Najpierw lekarz dowie się o wszystkich dolegliwościach, a następnie przeprowadzi badanie palpacyjne ciała- zbada tarczycę i czy nie powiększone twoje węzły chłonne. Jeśli masz ze sobą wypisy medyczne dotyczące wizyt u innych lekarzy czy wyników wcześniej wykonanych badań- przekaż je lekarzowi aby on się z nimi zapoznał i przepisał skuteczne leczenie cukrzycy.
© 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies