Prowadzenie ciąży w Polsce może odbywać się w ramach NFZ i opieki prywatnej. Wybór należy do kobiety, która opcja jest dla niej wygodniejsza. Musisz zarejestrować się przed 10 tygodniem ciąży, gdyż w tym przypadku możesz liczyć na zasiłek w wysokości 1000 zł.
W przypadku, gdy ciąża kobiety prowadzona jest w ramach NFZ, umówienie wizyty może być utrudnione – czasem na wizytę u lekarza i poddanie się diagnostyce USG trzeba czekać kilka miesięcy. Płatne prowadzenie ciąży wyróżnia możliwość nielimitowanych wizyt u specjalistów i badań bez kolejek i długich czasów oczekiwania.
Lekarza można wybrać na podstawie opinii, zaleceń, osobistych preferencji – w Polsce nie ma obowiązku prowadzenia ciąży w miejscu zamieszkania, niezależnie od formy płatności za leczenie. Możesz wybrać położną w dowolnej okolicy i instytucji. Można to zrobić za pośrednictwem gabinetu pacjenta lub osobiście wypełniając wniosek.
Podczas pierwszej konsultacji zakładana jest karta ciąży – datą wydania tej karty jest data rejestracji. Karta ciąży zawiera dane o wynikach testów i badań.
Przy prawidłowej ciąży zaleca się 10 wizyt u położnika-ginekologa, a także 3 USG. Diagnostyka laboratoryjna obejmuje badania grupy krwi i czynnika Rh, HIV, cytologię, ogólną analizę krwi i moczu, test glukozy i tolerancji glukozy we krwi, przeciwciała przeciwko infekcjom TORCH, test PAPPA. Dodatkowe testy i badania są zlecane zgodnie ze wskazaniami.
W czasie ciąży zaleca się uczęszczanie do szkoły rodzenia i macierzyństwa.
Często w czasie ciąży kobieta może obawiać się zatrucia, złego samopoczucia – w takim przypadku można uzyskać zwolnienie lekarskie na ciążę ze specjalnym kodem B, można je przedłużyć do 270 dni. W takim przypadku pierwszy miesiąc opłaca pracodawca, a kolejne opłaca ZUS. Również kobieta ma prawo do lekkiej pracy – w tym celu konieczne jest dostarczenie pracodawcy zaświadczenia o ciąży.
Przed porodem kobieta może wybrać przychodnię, w której ma rodzić, a także lekarza. Można to zrobić odpłatnie i bezpłatnie oraz zawrzeć umowę. Wybór szpitala położniczego jest łatwiejszy, jeśli najpierw odwiedzisz placówkę w dzień otwarty, przyjrzysz się oddziałom porodowym i prenatalnym, poznasz personel, a następnie zapoznasz się z recenzjami.
Niezależnie lub razem z lekarzem możesz sporządzić plan porodu, w którym możesz zanotować dla siebie ważne punkty – oczekiwania od porodu, odmowę niektórych manipulacji, twoje życzenia. W Polsce z reguły dąży się do przeprowadzenia większości porodów przez kanał rodny pochwy.
Po porodzie wypis następuje w ciągu 2-3 dni, przed wypisem należy poinformować szpital położniczy o tym, w której placówce medycznej będzie obserwowane dziecko. Ta instytucja jest również wybierana na podstawie preferencji.
Ze względu na krótki czas pobytu w szpitalu zaleca się umówienie wizyty u położnika-ginekologa na badanie, dostosowanie GV, a także uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań, które ma młoda mama. W tym celu umów się na wizytę, jeśli znasz datę porodu lub cięcia cesarskiego, jeśli poród nastąpił nieplanowany, umów się na wizytę w szpitalu.
© 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies