Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Zmiany skórne – czy należy je usuwać?

To pytanie najczęściej pojawia się w odniesieniu do pieprzyków, brodawczaków i brodawek.

  1. Pieprzyki to znamiona melanocytowe, które mają wszyscy ludzie. Niosą za sobą niebezpieczeństwo, ponieważ powstaje z nich około 30% czerniaków (złośliwego nowotworu skóry). Pieprzyki bywają wrodzone i nabyte. Większość z nich to nabyte, człowiek rośnie, rozwija się – to samo dzieje się z łagodnymi zmianami na skórze – wraz z wiekiem pieprzyki stają się większe, ich rozmiar rośnie. Aby na czas zauważyć niepokojące zmiany, należy od czasu do czasu badać, oglądać swoją skórę, nie tylko twarz, ale także tułów i kończyny- do tego przyda się lustro. Konieczne też jest badanie skóry głowy, przestrzeni międzypalcowych, skóry stóp i dłoni, przestrzeni podpaznokciowych.

Jakie pieprzyki warto usuwać:

  • takie, które powodują defekty kosmetyczne;
  • pieprzyki na stopach;
  • te zmiany, które zaczęły szybko rosnąć – zwiększyły się dwukrotnie lub więcej w ciągu roku;
  • często obcierane, uszkadzane, poruszane;
  • te, które zaczęły zmieniać kolor, stały się asymetryczne;
  • te, które są w newralgicznych miejscach – na dłoniach, w okolicy pasów torebek, biustonosza, pasów bezpieczeństwa.

Najczęściej pieprzyki usuwa się metodą laserową lub radiową. Najlepiej jest to robić w okresie jesienno-zimowym, w miejscu interwencji pozostaje różowa plama, która znika w ciągu kilku miesięcy.

  1. Brodawczaki i kłykciny wywoływane są przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego i mogą pojawiać się w wielu różnych miejscach, ale ulubionymi lokalizacjami są obszary narażone na podrażnienia i obtarcia (pachy, genitalia, miejsca kontaktu z bielizną, okolice odbytu). Najczęściej wirus przenoszony jest drogą płciową, ale można się również zarazić pośrednio, poprzez kontakt skóry z zanieczyszczonym materiałem czy drogą pokarmową. Wirus może być również przeniesiony z matki na dziecko (przeniesienie horyzontalne).

Obecność brodawczaków i kłykcin daje nie tylko wyraźny defekt kosmetyczny, ale niesie za sobą także niebezpieczeństwo rozwoju różnych powikłań, biorąc pod uwagę ich lokalizację – często są ranione, zaognione, co może prowadzić do takich zjawisk jak onkologia. Częstość występowania złośliwości zmiany skórnej zależy od rodzaju wirusa, który spowodował pojawienie się tych zmian, w niektórych przypadkach ryzyko to jest bardzo wysokie. Dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady dermatologa i przejść badanie PCR. Zmiany usuwa się nowoczesnymi metodami – laserem, falami radiowymi, elektrokoagulacją, zabiegiem chirurgicznym, kriodestrukcją. Powrót do zdrowia i gojenie się przebiega szybko, zabiegi nie pozostawiają śladów.

  1. Brodawki również są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

Nie próbujcie przeprowadzać samodiagnostyki i leczyć się ludowymi metodami. W większości przypadków jest to nieskuteczne i prowadzi do nawrotów. Dlatego w przypadku pojawienia się różnych zmian na skórze należy skontaktować się ze specjalistą – dermatologiem, ginekologiem lub urologiem – w zależności od miejsca wystąpienia problemu. Lekarz wykona badanie i zaleci skuteczny sposób na pozbycie się choroby.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2025 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies