Mimo że noce stają się coraz krótsze, to rano wstajemy jeszcze w ciemności. I zaczynamy dzień w stanie drzemki lub pół snu.
Jak wstawać, aby rano poczuć się pełnym sił i energii?
Wskazówki nawet dla sów:
Aby obudzić się wypoczętym, musisz spać w komfortowych warunkach i ciemności. Przygotuj swoje miejsce do spania. Powinno być przestronne, gładkie. Pościel należy wyprostować, aby nie było zmarszczek. Zadbaj o zasłony zaciemniające w sypialni: im ciemniej w pokoju, tym głębszy sen. Pamiętaj, aby przewietrzyć pomieszczenie.
Pół godziny spokoju przed snem – odłóż gadżety na bok, wyłącz telewizor. Poświęć 30 minut przed snem na miłe wspomnienia, medytację i planowanie następnego dnia.
Nie objadaj się na noc. Kolacja nie zakłóci zdrowego i mocnego snu, jeśli zostanie zjedzona 3 godziny przed zaśniecięm. Jeśli poczujesz głód, wypij ciepłą wodę lub mleko.
Nie wyskakuj z łóżka na pierwszy dźwięk budzika. Rozciągnij się, niech twoje mięśnie się obudzą. Masuj czoło, skórę głowy, lekko pociągnij płatki uszu. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów.
Natychmiast włącz światło w pomieszczeniu, otwórz zasłony – otocz się światłem.
Rutyna przede wszystkim. Zaplanuj swoją codzienną rutynę, aby kłaść się spać i wstawać w tym samym czasie. Jeśli to możliwe, obudź się trochę wcześniej niż planowałeś, abyś mógł „zebrać się” bez pośpiechu.
Często trudno jest przełączyć się z późnego chodzenia spać na wczesne. W rezultacie osoba późno kładzie się spać, wcześnie wstaje – rozwija się brak snu. W rezultacie: dzień mija z uczuciem przytłoczenia i jednym pragnieniem – jak najszybciej wrócić do domu. Witalność i energia na zero. Ponadto osoby z brakiem snu zwykle przejadają się i mają tendencję do spożywania niezdrowej żywności, w wyniku czego ich siła staje się coraz mniejsza. Błędne koło.
Jeśli przez długi czas nie udaje Ci się zasypiać w odpowiednim czasie, możesz zastosować środki, preparaty uspokajające.
W cięższych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, który po badaniu i rozmowie może przepisać tabletki nasenne, melatoninę, hormon pomagający regulować dobowe rytmy snu i czuwania.