Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Badanie ostrości słuchu

Określenie ostrości słuchu jest ważnym elementem diagnostyki chorób ucha. Badania słuchu mogą być subiektywne, to znaczy oparte na wrażeniach słuchowych pacjenta i obiektywne, w których odczucia pacjenta są brane pod uwagę. Aby postawić diagnozę, konieczne jest, aby co najmniej dwa badania zgadzały się z wynikami.

Wiadomo, że zdrowe ucho słyszy szept w odległości 6 metrów. To właśnie od takiego testu zaczyna się określanie ostrości słuchu przez otolaryngologa.

Diagnostyka i określenie ostrości słuchu

Próby kamertonowe są kolejnym etapem badania. Za ich pomocą określa się przewodnictwo kostne dźwięku, które może być zaburzone przez zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego. Do testów stosuje się specjalne kamertony, które lekarz przykłada do różnych części głowy.

Wśród testów instrumentalnych stosuje się audiometrię tonalną oraz mowy. Audiometria tonalna to badanie przeprowadzane najczęściej w celu określenia ostrości słuchu. Podczas badania pacjent znajduje się w dźwiękoszczelnej kabinie. Słuchawki emitują dźwięki o różnych częstotliwościach -najpierw wysokiej, potem niskiej. Na podstawie wyników audiometrii tonalnej można określić różne rodzaje wad słuchu, a mianowicie:

  • przewodzące – spowodowany zmianami ucha zewnętrznego lub środkowego;
  • czuciowe (sensoryczne) – rozwijające się w wyniku patologii ucha wewnętrznego;
  • mieszane – łączące oznaki zaburzeń przewodzenia i czucia słuchu.

Audiometria mowy

Audiometria mowy, w przeciwieństwie do tonalnej, ocenia nie tylko poziom słuchu, ale także zrozumienie słów. Test przeprowadza się w warunkach podobnych do audiometrii tonalnej. Ale zamiast dźwięków pacjent jest proszony o słuchanie słów.

Tympanometria

Tympanometria jest obiektywnym badaniem słuchu, polegającym na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w zewnętrznym kanale słuchowym. Test jest bezbolesny, trwa kilka minut.

Do ucha wprowadza się sondę, która zmienia ciśnienie w jamie bębenkowej za pomocą pompy powietrza i jest połączona z generatorem dźwięku i mikrofonem odbierającym sygnał odbity od błony bębenkowej. Przewód słuchowy zamyka się zatyczką. Dane są przesyłane do tympanometru.

Test ABR

Test ABR jest wyspecjalizowanym testem diagnostycznym polegającym na wpływaniu bodźca dźwiękowego na receptory słuchowe i rejestrowaniu zjawisk elektrycznych (potencjałów słuchowych) w mózgu w odpowiedzi na bodziec. ABR dostarcza informacji o funkcji ścieżki słuchowej do poziomu pnia mózgu, umożliwia ocenę progu słuchowego zarówno u noworodków, jak i dorosłych.

Podczas wykonywania tego badania przez słuchawki dostarczane są dwa rodzaje dźwięków: kliknięcia lub dźwięki. Test przeprowadza się za pomocą czułych elektrod umieszczonych na głowie pacjenta, podłączonych do systemu komputerowego, który rejestruje potencjały słuchowe.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies