Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Leczenie chorób jamy ustnej i gardła

Choroby jamy ustnej i gardła są dość powszechne.

Rozpoznanie i leczenie większości tych chorób należy do kompetencji otolaryngologa.

Nieświeży oddech

Może być konsekwencją chorób dziąseł, występuje on również w przewlekłym zapaleniu zatok. W przypadku pojawienia się nieświeżego oddechu przy jednoczesnych objawach zapalenia zatok, należy pilnie skonsultować się z lekarzem laryngologiem.

Ostra kandydoza

Jamy ustnej charakteryzuje się pojawieniem się białych plam (najczęściej na języku i podniebieniu), ściśle przylegających do błony śluzowej i krwawieniem podczas próby ich usunięcia. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, które są stosowane przez długi okres, nawet do 2 tygodni po ustąpieniu objawów.

Leukoplakii

Warto pamiętać, że białe plamy na błonie śluzowej języka i policzków mogą być także oznaką leukoplakii, która jest stanem przedrakowym. Aby poznać charakter zmian, otolaryngolog pobiera wymaz do analizy mikroskopowej.

Aftoza

Może występować w każdym wieku, ale najczęściej występuje u młodych kobiet w wieku 25-40 lat. Przyczyna tej choroby nie została w pełni zbadana. Guzki najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków, krawędziach języka i dziąsłach. W ciągu 1-2 dni powstają bolesne owrzodzenia o średnicy do kilku milimetrów. Powodują dyskomfort, przeszkadzają w mówieniu i jedzeniu. Czasami chorobie towarzyszy niewielka gorączka i obrzęk węzłów chłonnych. Do leczenia stosuje się środki dezynfekujące i przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach wymagane są antybiotyki.

Wirusowe choroby jamy ustnej

Wirusowe choroby jamy ustnej są najczęściej spowodowane przez wirus opryszczki. Wysypki opryszczkowe to bąbelki wypełnione płynem surowiczym pojawiające się na ustach, w kącikach ust, na podniebieniu. Po pęknięciu pęcherzy rozwijają się bardzo bolesne erozje. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych o działaniu miejscowym lub ogólnym.

Choroby gardła

Choroby gardła to nie tylko choroby zapalne. Jest to duża grupa chorób różnego pochodzenia i o różnych objawach.

Wśród chorób zapalnych najczęściej występują zapalenie gardła, angina, zapalenie migdałków. Najczęściej choroby zapalne gardła, takie jak zapalenie gardła i zapalenie migdałków, są pochodzenia wirusowego.

Objawy to:

  • zaczerwienione gardło;
  • powiększone migdałki;
  • katar, kaszel, zapalenie spojówek, gorączka.

Jednak zapalenie gardła i zapalenie migdałków mogą również powodować bakterie, a angina jest bakteryjnym zapaleniem gardła wywołanym przez paciorkowce.

Charakterystyczne objawy bakteryjnej infekcji gardła to:

  • ciemnoczerwone gardło;
  • białawy nalot na migdałkach;
  • silny ból gardła;
  • wysoka temperatura;
  • powiększone, bolesne węzły chłonne szyjne.

Leczenie zależy od przyczyny. W wirusowym zapaleniu gardła i zapaleniu migdałków wystarczy przyjmować leki przeciwzapalne zawierające ibuprofen. Infekcje bakteryjne wymagają leczenia antybiotykami, więc tylko specjalista może dobrać odpowiednie leczenie po wcześniejszym zbadaniu.

Oprócz chorób zapalnych w gardle mogą pojawić się zmiany nowotworowe: łagodne (polipy) i złośliwe (rak gardła). W przypadku infekcji jamy ustnej i gardła należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2025 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies