Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Ultrasonografia w ginekologii

USG narządów miednicy wykonuje się w celu uzyskania maksymalnej ilości informacji o stanie układu rozrodczego kobiety. W diagnostyce chorób ginekologicznych ultrasonografia jest jedną z najczęstszych i najbardziej popularnych metod. Pozwala ocenić strukturę wewnętrznych narządów płciowych, ich strukturę, obecność lub brak formacji patologicznych, ocenić stan funkcjonalny, określić przepływ krwi, stopień dojrzałości jajeczek i endometrium na różnych etapach cyklu miesiączkowego.

Istnieje kilka technik ultrasonografii ginekologicznej::

 • przez brzuch (przezbrzuszny) przeprowadza się z wypełnionym pęcherzem;
 • poprzez pochwę (przezpochwowe) – badanie wewnętrznych narządów płciowych za pomocą czujnika – pozwala bardziej szczegółowo zbadać strukturę i stan macicy, jajników, a także zbadać przepływ krwi w macicy;
 • połączenie – łączy obie metody;
 • przezodbytnicze – ma dokładność badania przezpochwowego, przeprowadza się u dziewcząt, które nie rozpoczęły życia seksualnego.

Wskazania do USG narządów miednicy:

 • podejrzenie ciąży we wczesnych stadiach – badanie przeprowadza się, gdy pojawi się opóźnienie w miesiączkowaniu i powtarza się przez okres 11-14 tygodni;różne patologie cyklu miesiączkowego;
 • patologie macicy, jajowodów i jajników, zapalenie przydatków macicy; łagodne nowotwory – polipy, torbiele (metoda jest idealna do diagnozowania mięśniaków macicy we wczesnych stadiach rozwoju), nowotwory złośliwe;
 • stosowanie antykoncepcji wewnątrzmacicznej – gdy jest ona stosowana przez długi czas, ważne jest jej monitorowanie;
 • niepłodność kobieca związana z zaburzeniami uwalniania i dojrzewania jajeczek. USG jest metodą pomocniczą w określaniu drożności jajowodów. Za pomocą ultradźwięków można przeprowadzić folikulometrię – określenie czasu owulacji, ocenę faz cyklu miesiączkowego. W tym przypadku badanie rozpoczyna się w 4-6 dniu cyklu i kontynuuje co 1-2 dni przed owulacją lub pojawieniem się symptomów zbliżającej się miesiączki.

USG kobiecego układu rozrodczego trwa średnio od 5 do 20 minut, a jego dokładność wynosi około 90 %. Po badaniu i pobraniu wymazów USG jest kolejną metodą w diagnozowaniu patologii kobiecego układu rozrodczego.

Jak przygotować się do USG?

Badania przezbrzuszne wykonuje się przy pełnym pęcherzu. Przy badaniu przezpochwowym, pęcherz powinien być opróżniony. W przypadku alergii na lateks należy poinformować lekarza.

Zapisz się na wizytę

  Może Cię zainteresować

  © 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies