Zespół jelita drażliwego – choroba objawiająca się bólem brzucha, zwiększonym wytwarzaniem gazów i innymi zjawiskami, które znacznie obniżają jakość życia pacjenta, ale nie towarzyszą jej uszkodzenia jelit ani naruszenia procesów metabolizmu.
Przyczyny choroby nie są do końca zbadane. Wiadomo jednak, że pewną rolę w jej rozwoju odgrywają zaburzenia perystaltyki lub motoryki jelit, nadwrażliwość układu nerwowego, a także infekcje jelitowe.
Warto zauważyć, że ponad połowa pacjentów z zespołem jelita drażliwego cierpi na stany lękowe i depresję. Stres może zaostrzyć objawy i zakłócić perystaltykę.
Objawy utrzymują się przez 3 miesiące lub dłużej.
Niedawno wykryto postinfekcyjną postać zespołu jelita drażliwego, który objawia się kilka miesięcy po zakażeniu jelit.
Należy pamiętać, że ból brzucha i zmiany w rytmie wypróżnień mogą być objawami poważnej choroby, w tym raka układu pokarmowego. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje dietetyczne środki spożywcze, leki i psychoterapię. Ważne jest, aby lekarz wyjaśnił pacjentowi charakter choroby i wyjaśnił, jak wyeliminować ból i dyskomfort w jelicie. Ze względu na fakt, że rozpoznanie i leczenie tej choroby jest dość skomplikowane, powinna to robić tylko osoba wykwalifikowana.
© 2024 Centrum medyczne Poznań — «Twój Lekarz w Poznaniu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies